Klasyfikacja chomika

Królestwa - Zwierząt

Podkrólestwa - Tkankowców

Gromady - Ssaków

Podgromady - Ssaków właściwych

Typu - Strunowców

Podtypu - Kręgowców

Rzędu - Gryzoni

Rodziny - Chomikowatych



Anatomia chomika

Torebki policzkowe - Zaczynają się po obu stronach warg. Są tak duże, że jak są wypełnione to podwajają dwukrotnie objętość głowy. Służą do transportu pożywienia do nory chomika, w której w miejscu bezpiecznym go spożyje. Opróżnia je za pomocą przednich łap, pocierając policzki. Torby są ze skóry.

Żołądek - Jest dwukomorowy, charakterystyczny dla wszystkich gryzoni. W komorze przedniej strawiane są pokarmy wstępnie, natomiast w głównej ostatecznie strawione.

Zęby - Posiada 16 zębów. Siekacze nie mają korzeni i muszą być ciągle ścierane, ponieważ stale rosną. Chomik ściera je podczas jedzenia twardych pokarmów lub obgryzania gałęzi czy kolby. Zęby są rozstawione następująco: 2 siekacze, na dole i na górze 6 trzonowców, nie ma kłów.



Budowa ciała

Chomika ciało jest walcowate z krótkim ogonkiem. Przednie łapy są silne i służą do odgrzebywania ziemi lub wspinania się. Tylne natomiast są słabsze i służą do podpierania się podczas wspinaczki lub odsuwania odgrzebanej ziemi.




Narządy zmysłu

Węch - Jest doskonały, dzięki któremu rozpoznaje otoczenie w którym się znajduje i zapach swojego opiekuna.

Słuch - Jest dobry i słyszy dźwięki w zakresie ultradźwiękowym. Szybko się uczą rozpoznawać głos swojego opiekuna i mają bardzo wrażliwy słuch na głośne dźwięki.

Dotyk - Służą do tego długie wąsy, rozmieszczone po obu stronach pyszczka. Pomagają rozpoznawać otoczenie w ciemności.

Wzrok - Są dalekowzroczne i nie widzą zbyt dobrze. Oczy kuliste i wypukłe. Oczy są rozstawione po bokach głowy, aby spostrzegł chomik niebezpieczeństwo ze wszystkich stron.