Klatka dla chomika






Metalowa z plastikową kuwetą. Optymalne wymiary to 70 cm długości, 37 cm wysokości i 36 cm szerokości, z otwieranymi drzwiczkami. Klatkę należy dostosować do wymiarów chomika. Ale tym większa klatka tym lepsza, chomik ma więcej pola do wybiegu, a kratki umożliwiają mu wspinaczkę. Kratki powinny być pionowe w odstępach od 1 cm (dla dżungarków) do 1,3 cm, w zależności jakiego chomika mamy. Podłoga powinna mieć 7 - 8 cm, nie które klatki mają odczepiane podłogi co umożliwia swobodne mycie jej. Klatkę najlepiej kupić w dobrym sklepie zoologicznym, gdzie jest ładnie i czysto. Farba na klatce jest nie szkodliwa dla chomika, gdyż wykonana jest z nieszkodliwych składników. Klatka powinna być wyposażona w min. parter i piętro lub jeszcze jedno piętro, tak aby chomik miał swobodę poruszania się. Nie może zabraknąć także drabinek, poidełka, karmnika, domku oraz kołowrotek. Dżungarki można trzymać w dużym terrarium o wymiarach min. 80 cm na 40 cm, tak aby cyrkulacja powietrza była zapewniona. W mniejszych terrariach cyrkulacja może być zbyt mała, co oznacza, że nasz chomik może się źle czuć lub zachorować. Terrarium nadaje się dla chomików karłowatych np. dżungarków, a dla syryjskiego nie jest polecane terrarium, gdyż zużywa więcej powietrza i uwielbia się wspinać. Chomik syryjski trzymany w terrarium łatwo zapada na choroby oraz krócej żyje, niż powinien. Terrarium należy przykryć odpowiednią siatką, tak aby zwierzę nie wydostało się na zewnątrz. Stare terraria były sklejane kitem (szyby), który zawiera ołów i powoduje zatrucie chomika.

Pokój, w którym ma mieszkać chomik powinien być dostosowany do jego potrzeb. Temperatura powinna wynosić od 20°C do 22°C. Poniżej 10°C chomik zapada w sen zimowy, z którego trudno odróżnić czy śpi czy nie żyje. Wilgotność od ok. 40% do 50%. Klatka powinna być umieszczona na jakimś podwyższeniu np. komodzie lub półce w kąciku, tak aby nie było przeciągów i aby chomik w dzień mógł się wyspać, a w nocy po hałasować. Zmiany temperatury źle wpływają na chomika, gdyż może dostać zapalenia płuc lub zachorować na inną chorobę, która doprowadzi go do zgonu. Gryzonie bardzo źle znoszą temperaturę powyżej 30°C. Klatka z chomikem nie powinna także stać w miejscu nasłonecznionym, gdyż może ulegnąć przegrzaniu i zachorować. W zasięgu klatki nie powinno się znajdować: odbiorniki radiowe, telewizory, komputery, ponieważ uszy chomika są bardzo wrażliwe, tak jak z resztą wszystkie małe ssaki. Nie powinny być także w jego zasięgu jakieś zasłony, ubrania czy firanki, gdyż chomik posłuży sie nimi na budowę gniazda.

Podczas jesieni w mieszkaniach i domach rzadko się grzeje i jest bardzo zimno. Chomiki są podatne wtedy najbardziej na choroby lub zapalenia dróg moczowych. Klatka z chomikem powinna być ustawiona w jak najcieplejszym miejscu, z dala od przeciągów. Klatkę można ustawić na poduszce elektrycznej aby ją ogrzewać lekko a także można ją osłonić tkaniną z tworzyw naturalnych. Przed podgrzewaniem klatki poduszką elektryczną należy zwrócić uwagę gdzie nasz chomik się załatwia, gdyż podgrzany mocz uwalnia amoniak i może zaszkodzić naszemu zwierzakowi, najlepiej zachować od 9 cm do 11 cm odległości oraz na wypadek częściej wymieniać podłoże w kąciku gdzie się załatwia nasz zwierzak.